Sullins Connector Solutions GBB106DHRR-S578
GBB106DHRR-S578 picture photo
Mfg. Part Number
GBB106DHRR-S578
Brief Description
CONN EDGECARD 212POS .050 EXTEND
Datasheet Download
GBB106DHRR-S578.pdf
Availability of GBB106DHRR-S578
QUANTITY
GBB106DHRR-S578 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB106DHRR-S578
Internal Part NumberEIS-GBB106DHRR-S578
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingTube
Card TypeMCA
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 45; 50
Number of Positions212
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB106DHRR-S578
Related LinksGBB106D, GBB106DHRR-S578 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB106DHRR-S578 Details Description
Related parts for GBB106DHRR-S578
VARISTOR 135V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO263AB datasheet.pdf
RES 47K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
K-8301-A TKFOR 2478 4838 K8301A datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf