Sullins Connector Solutions GBB10DHFT
GBB10DHFT picture photo
Mfg. Part Number
GBB10DHFT
Brief Description
CONN CARDEDGE 20POS .050" SMD
Datasheet Download
GBB10DHFT.pdf
Availability of GBB10DHFT
QUANTITY
GBB10DHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB10DHFT
Internal Part NumberEIS-GBB10DHFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB10DHFT
Related LinksGBB1, GBB10DHFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB10DHFT Details Description
Related parts for GBB10DHFT
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.78V 500MW SOD123 datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 7M1 datasheet.pdf
LED BASED T3 1/4 BLU 6-36V NON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL 915MHZ DLP-RFS1231 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf