Sullins Connector Solutions GBB120DHLN
GBB120DHLN picture photo
Mfg. Part Number
GBB120DHLN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB120DHLN.pdf
Availability of GBB120DHLN
QUANTITY
GBB120DHLN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB120DHLN
Internal Part NumberEIS-GBB120DHLN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row120
Number of Positions240
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB120DHLN
Related LinksGBB12, GBB120DHLN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB120DHLN Details Description
Related parts for GBB120DHLN
RES 68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.5A 230 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 500MA SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 335MA 1.05 OHM TH datasheet.pdf