Sullins Connector Solutions GBB120DHNN
GBB120DHNN picture photo
Mfg. Part Number
GBB120DHNN
Brief Description
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB120DHNN.pdf
Availability of GBB120DHNN
QUANTITY
GBB120DHNN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB120DHNN
Internal Part NumberEIS-GBB120DHNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Number of Positions240
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB120DHNN
Related LinksGBB12, GBB120DHNN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB120DHNN Details Description
Related parts for GBB120DHNN
HOOK-UP STRND 14AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0605 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 1A datasheet.pdf
LED PANEL NEON WHITE STOVEPIPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPASS PLUS HD CAGEREC 1X1 076AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf