Sullins Connector Solutions GBB120DYHN
GBB120DYHN picture photo
Mfg. Part Number
GBB120DYHN
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB120DYHN.pdf
Availability of GBB120DYHN
QUANTITY
GBB120DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB120DYHN
Internal Part NumberEIS-GBB120DYHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Positions240
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB120DYHN
Related LinksGBB12, GBB120DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB120DYHN Details Description
Related parts for GBB120DYHN
RES 63.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 200MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 40.009MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 80A TO247AC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf