Sullins Connector Solutions GBB13DYFN
GBB13DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GBB13DYFN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD
Datasheet Download
GBB13DYFN.pdf
Availability of GBB13DYFN
QUANTITY
GBB13DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB13DYFN
Internal Part NumberEIS-GBB13DYFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB13DYFN
Related LinksGBB1, GBB13DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB13DYFN Details Description
Related parts for GBB13DYFN
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM CLEAR 10/PACK datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf