Sullins Connector Solutions GBB15DHAS
GBB15DHAS picture photo
Mfg. Part Number
GBB15DHAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GBB15DHAS.pdf
Availability of GBB15DHAS
QUANTITY
GBB15DHAS Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB15DHAS
Internal Part NumberEIS-GBB15DHAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB15DHAS
Related LinksGBB1, GBB15DHAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB15DHAS Details Description
Related parts for GBB15DHAS
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 24POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MKDSN2,5/12BK datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.0V SSOT-2 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
M803 12C 10#23 2#12 SKT REC OM datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf