Sullins Connector Solutions GBB22DYFT
GBB22DYFT picture photo
Mfg. Part Number
GBB22DYFT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD
Datasheet Download
GBB22DYFT.pdf
Availability of GBB22DYFT
QUANTITY
GBB22DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB22DYFT
Internal Part NumberEIS-GBB22DYFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB22DYFT
Related LinksGBB2, GBB22DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB22DYFT Details Description
Related parts for GBB22DYFT
IC TXRX RS485/RS422 60V 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 730MA 160 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf