Sullins Connector Solutions GBB22DYHR
GBB22DYHR picture photo
Mfg. Part Number
GBB22DYHR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB22DYHR.pdf
Availability of GBB22DYHR
QUANTITY
GBB22DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB22DYHR
Internal Part NumberEIS-GBB22DYHR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB22DYHR
Related LinksGBB2, GBB22DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB22DYHR Details Description
Related parts for GBB22DYHR
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UM-8REL/SI/21/14/PLCASSY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 1608 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 820 NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf