Sullins Connector Solutions GBB22DYRD
GBB22DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GBB22DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 22POS
Datasheet Download
GBB22DYRD.pdf
Availability of GBB22DYRD
QUANTITY
GBB22DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB22DYRD
Internal Part NumberEIS-GBB22DYRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C