Vishay/Vitramon VJ1206Y183KBEAT4X
VJ1206Y183KBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y183KBEAT4X
Brief Description
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y183KBEAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y183KBEAT4X
QUANTITY
VJ1206Y183KBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y183KBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y183KBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y183KBEAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y183KBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y183KBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y183KBEAT4X
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP09S/AE09M/CMP09S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 14V datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X15P datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf