Sullins Connector Solutions GBB24DYHN-S1355
GBB24DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GBB24DYHN-S1355
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB24DYHN-S1355.pdf
Availability of GBB24DYHN-S1355
QUANTITY
GBB24DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB24DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-GBB24DYHN-S1355
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB24DYHN-S1355
Related LinksGBB24DY, GBB24DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB24DYHN-S1355 Details Description
Related parts for GBB24DYHN-S1355
IC CPLD 64MC 20NS 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 8POS 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 750MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf