Sullins Connector Solutions GBB24DYRQ
GBB24DYRQ picture photo
Mfg. Part Number
GBB24DYRQ
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 24POS
Datasheet Download
GBB24DYRQ.pdf
Availability of GBB24DYRQ
QUANTITY
GBB24DYRQ Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB24DYRQ
Internal Part NumberEIS-GBB24DYRQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureStraddle Mount Opening, Unthreaded, 0.078" (1.98mm)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB24DYRQ
Related LinksGBB2, GBB24DYRQ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB24DYRQ Details Description
Related parts for GBB24DYRQ
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 22MM M20-1.5 6G 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
SCREW TUBULAR datasheet.pdf
INDUCTOR 14.0 X 12.8 X 6.5 8.2UH datasheet.pdf