Sullins Connector Solutions GBB35DYFR
GBB35DYFR picture photo
Mfg. Part Number
GBB35DYFR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD
Datasheet Download
GBB35DYFR.pdf
Availability of GBB35DYFR
QUANTITY
GBB35DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB35DYFR
Internal Part NumberEIS-GBB35DYFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB35DYFR
Related LinksGBB3, GBB35DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB35DYFR Details Description
Related parts for GBB35DYFR
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 20-BGA datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 30A SMB datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOLATION 5000W datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DIO DBLR 110A SF1 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf