Sullins Connector Solutions GBB65DYRD
GBB65DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GBB65DYRD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 65POS
Datasheet Download
GBB65DYRD.pdf
Availability of GBB65DYRD
QUANTITY
GBB65DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB65DYRD
Internal Part NumberEIS-GBB65DYRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB65DYRD
Related LinksGBB6, GBB65DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB65DYRD Details Description
Related parts for GBB65DYRD
FIXED IND 1MH 1.6A 430 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
MOD IPM 600V 15A MINI DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf