Sullins Connector Solutions GBB90DYRT
GBB90DYRT picture photo
Mfg. Part Number
GBB90DYRT
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 90POS
Datasheet Download
GBB90DYRT.pdf
Availability of GBB90DYRT
QUANTITY
GBB90DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB90DYRT
Internal Part NumberEIS-GBB90DYRT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row90
Number of Positions180
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB90DYRT
Related LinksGBB9, GBB90DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB90DYRT Details Description
Related parts for GBB90DYRT
CONN HEADER 20POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf