Sullins Connector Solutions GBC12DABN-M30
GBC12DABN-M30 picture photo
Mfg. Part Number
GBC12DABN-M30
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 24POS .100 DUAL SMD
Datasheet Download
GBC12DABN-M30.pdf
Availability of GBC12DABN-M30
QUANTITY
GBC12DABN-M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC12DABN-M30
Internal Part NumberEIS-GBC12DABN-M30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC12DABN-M30
Related LinksGBC12D, GBC12DABN-M30 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC12DABN-M30 Details Description
Related parts for GBC12DABN-M30
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
BLADE POZIDRIV SZ1/SZ2 5.91" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 27 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf