Sullins Connector Solutions GBC12DRXN-S734
GBC12DRXN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GBC12DRXN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC12DRXN-S734.pdf
Availability of GBC12DRXN-S734
QUANTITY
GBC12DRXN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC12DRXN-S734
Internal Part NumberEIS-GBC12DRXN-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC12DRXN-S734
Related LinksGBC12DR, GBC12DRXN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC12DRXN-S734 Details Description
Related parts for GBC12DRXN-S734
JUMPER-H1503TR/A3049A/H1501TR 6" datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9POS SOCKET DUST CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.6A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC TRUETOUCH CAPSENSE 48QFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 200MHZ 6DFN datasheet.pdf