Sullins Connector Solutions GBC15DCSH
GBC15DCSH picture photo
Mfg. Part Number
GBC15DCSH
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC15DCSH.pdf
Availability of GBC15DCSH
QUANTITY
GBC15DCSH Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC15DCSH
Internal Part NumberEIS-GBC15DCSH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC15DCSH
Related LinksGBC1, GBC15DCSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC15DCSH Details Description
Related parts for GBC15DCSH
CONN HEADER 50POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.178 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCSO 161.1328MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 10KV 1.5A AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf