Sullins Connector Solutions GBC15DRYN-S93
GBC15DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GBC15DRYN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC15DRYN-S93.pdf
Availability of GBC15DRYN-S93
QUANTITY
GBC15DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC15DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-GBC15DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC15DRYN-S93
Related LinksGBC15D, GBC15DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC15DRYN-S93 Details Description
Related parts for GBC15DRYN-S93
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT .4" 3DGT CC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 1.5A SOT-223 datasheet.pdf