Sullins Connector Solutions GBC20DCMH
GBC20DCMH picture photo
Mfg. Part Number
GBC20DCMH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100" WW
Datasheet Download
GBC20DCMH.pdf
Availability of GBC20DCMH
QUANTITY
GBC20DCMH Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC20DCMH
Internal Part NumberEIS-GBC20DCMH
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC20DCMH
Related LinksGBC2, GBC20DCMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC20DCMH Details Description
Related parts for GBC20DCMH
SEPARATING PLATE GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 11.06MM 4 ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI/SRL 200K 48-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
MICRO 51C P /11 WHT 72" NI datasheet.pdf
MICRO 51C S 10" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 7CH 0.5A 16PSOP datasheet.pdf