Sullins Connector Solutions GBC22DRTS-S734
GBC22DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GBC22DRTS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC22DRTS-S734.pdf
Availability of GBC22DRTS-S734
QUANTITY
GBC22DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC22DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-GBC22DRTS-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC22DRTS-S734
Related LinksGBC22DR, GBC22DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC22DRTS-S734 Details Description
Related parts for GBC22DRTS-S734
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH INTEGRATED SC70-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
1.5 CABLE HOLDER 8CKT datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf