Sullins Connector Solutions GBC25DCAT
GBC25DCAT picture photo
Mfg. Part Number
GBC25DCAT
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GBC25DCAT.pdf
Availability of GBC25DCAT
QUANTITY
GBC25DCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC25DCAT
Internal Part NumberEIS-GBC25DCAT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC25DCAT
Related LinksGBC2, GBC25DCAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC25DCAT Details Description
Related parts for GBC25DCAT
DIP CABLE - HDM34H/AE34M/HDM34H datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 124VTLA datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
PT 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 25 V datasheet.pdf