Sullins Connector Solutions GBE30DHHR
GBE30DHHR picture photo
Mfg. Part Number
GBE30DHHR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS 1MM DIP SLD
Datasheet Download
GBE30DHHR.pdf
Availability of GBE30DHHR
QUANTITY
GBE30DHHR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBE30DHHR
Internal Part NumberEIS-GBE30DHHR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBE30DHHR
Related LinksGBE3, GBE30DHHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBE30DHHR Details Description
Related parts for GBE30DHHR
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf