Sullins Connector Solutions GBM10DRMD-S288
GBM10DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM10DRMD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM10DRMD-S288.pdf
Availability of GBM10DRMD-S288
QUANTITY
GBM10DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM10DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-GBM10DRMD-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM10DRMD-S288
Related LinksGBM10DR, GBM10DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM10DRMD-S288 Details Description
Related parts for GBM10DRMD-S288
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 1750MA 120-277 datasheet.pdf