Sullins Connector Solutions GBM12DCAI-S189
GBM12DCAI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GBM12DCAI-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM12DCAI-S189.pdf
Availability of GBM12DCAI-S189
QUANTITY
GBM12DCAI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM12DCAI-S189
Internal Part NumberEIS-GBM12DCAI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM12DCAI-S189
Related LinksGBM12DC, GBM12DCAI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM12DCAI-S189 Details Description
Related parts for GBM12DCAI-S189
FIXED IND 22UH 105MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PLD 8MC 7.5NS 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.162 OHM 1% 5W datasheet.pdf