Microchip Technology SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
SST25PF040B-80-4C-S2AE-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25PF040B-80-4C-S2AE-T.pdf
Availability of SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST25PF040B-80-4C-S2AE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
Internal Part NumberEIS-SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
Related LinksSST25PF040B-, SST25PF040B-80-4C-S2AE-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25PF040B-80-4C-S2AE-T Details Description
Related parts for SST25PF040B-80-4C-S2AE-T
IC MOSFET DRIVER 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 5MM R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48QFN datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 100MHZ 6SOT23 datasheet.pdf