Sullins Connector Solutions GBM15DRMN-S288
GBM15DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM15DRMN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM15DRMN-S288.pdf
Availability of GBM15DRMN-S288
QUANTITY
GBM15DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM15DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-GBM15DRMN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM15DRMN-S288
Related LinksGBM15DR, GBM15DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM15DRMN-S288 Details Description
Related parts for GBM15DRMN-S288
SW SIM ROLLER SPDT 3A SLD 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 2:1 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRA,ENHCD,C5 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=2000FT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf