Sullins Connector Solutions GBM18DCBH-S189
GBM18DCBH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GBM18DCBH-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM18DCBH-S189.pdf
Availability of GBM18DCBH-S189
QUANTITY
GBM18DCBH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM18DCBH-S189
Internal Part NumberEIS-GBM18DCBH-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM18DCBH-S189
Related LinksGBM18DC, GBM18DCBH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM18DCBH-S189 Details Description
Related parts for GBM18DCBH-S189
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN MINI BNC JACK EDGE MNT datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 1.56A datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf