Sullins Connector Solutions GBM18DCSH-S288
GBM18DCSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM18DCSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM18DCSH-S288.pdf
Availability of GBM18DCSH-S288
QUANTITY
GBM18DCSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM18DCSH-S288
Internal Part NumberEIS-GBM18DCSH-S288
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM18DCSH-S288
Related LinksGBM18DC, GBM18DCSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM18DCSH-S288 Details Description
Related parts for GBM18DCSH-S288
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 400KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
ACTIVATION MIKROPASCAL PRO8051 datasheet.pdf
MICRO 25 F 18" YEL datasheet.pdf