Sullins Connector Solutions GBM24DSEF-S13
GBM24DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GBM24DSEF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM24DSEF-S13.pdf
Availability of GBM24DSEF-S13
QUANTITY
GBM24DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM24DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-GBM24DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM24DSEF-S13
Related LinksGBM24D, GBM24DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM24DSEF-S13 Details Description
Related parts for GBM24DSEF-S13
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER 28-DIP TO BH-10 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YLW/GRN PVC FREE datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf