Sullins Connector Solutions GBM30DRST
GBM30DRST picture photo
Mfg. Part Number
GBM30DRST
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GBM30DRST.pdf
Availability of GBM30DRST
QUANTITY
GBM30DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM30DRST
Internal Part NumberEIS-GBM30DRST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM30DRST
Related LinksGBM3, GBM30DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM30DRST Details Description
Related parts for GBM30DRST
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 500V 20A PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE DEVICENET 5POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5V 12V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf