Sullins Connector Solutions GBM36DRKN
GBM36DRKN picture photo
Mfg. Part Number
GBM36DRKN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GBM36DRKN.pdf
Availability of GBM36DRKN
QUANTITY
GBM36DRKN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM36DRKN
Internal Part NumberEIS-GBM36DRKN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM36DRKN
Related LinksGBM3, GBM36DRKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM36DRKN Details Description
Related parts for GBM36DRKN
CONN PLUG 100 POS SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/BRAKE 3M datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf