Sullins Connector Solutions GBM40DRMN-S288
GBM40DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM40DRMN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM40DRMN-S288.pdf
Availability of GBM40DRMN-S288
QUANTITY
GBM40DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM40DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-GBM40DRMN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM40DRMN-S288
Related LinksGBM40DR, GBM40DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM40DRMN-S288 Details Description
Related parts for GBM40DRMN-S288
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
CAP 70MF 3.3V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
0805 SMD MLC CAP DESIGNER KIT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 32BGA datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 230VAC datasheet.pdf
SURFACE JACK ASSEMBLY datasheet.pdf
6800UF 100V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf