Vishay Semiconductor/Diodes Division GBPC1204W-E4/51
GBPC1204W-E4/51 picture photo
Mfg. Part Number
GBPC1204W-E4/51
Brief Description
DIODE 1PH 12A 400V GBPC-W
Datasheet Download
GBPC1204W-E4/51.pdf
Availability of GBPC1204W-E4/51
QUANTITY
GBPC1204W-E4/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBPC1204W-E4/51
Internal Part NumberEIS-GBPC1204W-E4/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDD-015-2015-Rev-0 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginDD-010-2014-Rev-0 11/Jun/2014
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)12A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBPC1204W-E4/51
Related LinksGBPC120, GBPC1204W-E4/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GBPC1204W-E4/51 Details Description
Related parts for GBPC1204W-E4/51
CONN RECEPT HOUSING 34P0S 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR SR.100 GDP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.5MM STR SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 16K 20SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 750W 200V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
XBEE PRO 868MHZ 1-315MW WIRE EU datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VARISTOR 14MM EPOXY 3KA 61.2V datasheet.pdf