Diodes Incorporated GBPC1510
GBPC1510 picture photo
Mfg. Part Number
GBPC1510
Brief Description
RECT BRIDGE GPP 1000V 15A GBPC
Datasheet Download
GBPC1510.pdf
Availability of GBPC1510
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GBPC1510 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBPC1510
Internal Part NumberEIS-GBPC1510
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLDiscrete Family 24/Jul/2013
Series-
PackagingTray
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)15A
Mounting TypeQC Terminal
Package / Case4-Square, GBPC
Supplier Device PackageGBPC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBPC1510
Related LinksGBPC, GBPC1510 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
GBPC1510 Details Description
Related parts for GBPC1510
RES SMD 1K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 354MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 35 V datasheet.pdf