Intel GC80503CS166EXTSL3B8
GC80503CS166EXTSL3B8 picture photo
Mfg. Part Number
GC80503CS166EXTSL3B8
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MOB PENTMMX 166MHZ 352BGA
Datasheet Download
GC80503CS166EXTSL3B8.pdf
Availability of GC80503CS166EXTSL3B8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GC80503CS166EXTSL3B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of GC80503CS166EXTSL3B8
Internal Part NumberEIS-GC80503CS166EXTSL3B8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMobile Pentium MMX
PackagingTray
Core Processor-
Number of Cores/Bus Width-
Speed166MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case352-BGA
Supplier Device Package352-BGA
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GC80503CS166EXTSL3B8
Related LinksGC80503CS1, GC80503CS166EXTSL3B8 Datasheet, Intel Distributor
GC80503CS166EXTSL3B8 Details Description
Related parts for GC80503CS166EXTSL3B8
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP6 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.9V 6-TDFN datasheet.pdf
ANTENNA 3-5DBI RUBBER DUCK datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR PEGS TIN 8CKT datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 4POS BLK datasheet.pdf
IMPACT BP 6X14 GR SN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf