Sullins Connector Solutions GCA35DRMI
GCA35DRMI picture photo
Mfg. Part Number
GCA35DRMI
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW
Datasheet Download
GCA35DRMI.pdf
Availability of GCA35DRMI
QUANTITY
GCA35DRMI Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA35DRMI
Internal Part NumberEIS-GCA35DRMI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA35DRMI
Related LinksGCA3, GCA35DRMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA35DRMI Details Description
Related parts for GCA35DRMI
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V U2J 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TEFLEX 12' UHFM datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR DUAL VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf