Sullins Connector Solutions GCA43DTAH
GCA43DTAH picture photo
Mfg. Part Number
GCA43DTAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GCA43DTAH.pdf
Availability of GCA43DTAH
QUANTITY
GCA43DTAH Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA43DTAH
Internal Part NumberEIS-GCA43DTAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA43DTAH
Related LinksGCA4, GCA43DTAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA43DTAH Details Description
Related parts for GCA43DTAH
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 130A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0402 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QD 2-1 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf