Sullins Connector Solutions GCA50DTKI-S288
GCA50DTKI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCA50DTKI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GCA50DTKI-S288.pdf
Availability of GCA50DTKI-S288
QUANTITY
GCA50DTKI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA50DTKI-S288
Internal Part NumberEIS-GCA50DTKI-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA50DTKI-S288
Related LinksGCA50DT, GCA50DTKI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA50DTKI-S288 Details Description
Related parts for GCA50DTKI-S288
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf