Sullins Connector Solutions GCB100DHBN
GCB100DHBN picture photo
Mfg. Part Number
GCB100DHBN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GCB100DHBN.pdf
Availability of GCB100DHBN
QUANTITY
GCB100DHBN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB100DHBN
Internal Part NumberEIS-GCB100DHBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB100DHBN
Related LinksGCB10, GCB100DHBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB100DHBN Details Description
Related parts for GCB100DHBN
IC FPGA 512 I/O 680FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC/DAC 12BIT 48-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP EACH END SILIC 0.4 datasheet.pdf
OSC MEMS 20.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf