Sullins Connector Solutions GCB105DYRD
GCB105DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GCB105DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 105POS
Datasheet Download
GCB105DYRD.pdf
Availability of GCB105DYRD
QUANTITY
GCB105DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB105DYRD
Internal Part NumberEIS-GCB105DYRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row105
Number of Positions210
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB105DYRD
Related LinksGCB10, GCB105DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB105DYRD Details Description
Related parts for GCB105DYRD
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK datasheet.pdf
IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 26.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 8.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 850 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf