Sullins Connector Solutions GCB105DYRN
GCB105DYRN picture photo
Mfg. Part Number
GCB105DYRN
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 105POS
Datasheet Download
GCB105DYRN.pdf
Availability of GCB105DYRN
QUANTITY
GCB105DYRN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB105DYRN
Internal Part NumberEIS-GCB105DYRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row105
Number of Positions210
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB105DYRN
Related LinksGCB10, GCB105DYRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB105DYRN Details Description
Related parts for GCB105DYRN
CONN MINI-D 68POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CHISEL LONG REACH 60 1.78MM datasheet.pdf