Sullins Connector Solutions GCB15DYFN
GCB15DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GCB15DYFN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 15POS SMD
Datasheet Download
GCB15DYFN.pdf
Availability of GCB15DYFN
QUANTITY
GCB15DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB15DYFN
Internal Part NumberEIS-GCB15DYFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB15DYFN
Related LinksGCB1, GCB15DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB15DYFN Details Description
Related parts for GCB15DYFN
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 10A 125V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 1MSPS 24VQFN datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 11.81MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 42MM datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
VARISTOR 738V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf