Sullins Connector Solutions GCB20DYHT
GCB20DYHT picture photo
Mfg. Part Number
GCB20DYHT
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GCB20DYHT.pdf
Availability of GCB20DYHT
QUANTITY
GCB20DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB20DYHT
Internal Part NumberEIS-GCB20DYHT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB20DYHT
Related LinksGCB2, GCB20DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB20DYHT Details Description
Related parts for GCB20DYHT
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MSP430F5510 PROTOTYPE BOARD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.53M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
RSTER MED DEN SERIAL ETERNET datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-12PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf