Sullins Connector Solutions GCB22DYFN-S1355
GCB22DYFN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB22DYFN-S1355
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD
Datasheet Download
GCB22DYFN-S1355.pdf
Availability of GCB22DYFN-S1355
QUANTITY
GCB22DYFN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB22DYFN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB22DYFN-S1355
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB22DYFN-S1355
Related LinksGCB22DY, GCB22DYFN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB22DYFN-S1355 Details Description
Related parts for GCB22DYFN-S1355
RES 165 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN 18AWG SLD CUP GOLD datasheet.pdf
SURGE PROT REPLACEMENT PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf