Sullins Connector Solutions GCB55DYFN
GCB55DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GCB55DYFN
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD
Datasheet Download
GCB55DYFN.pdf
Availability of GCB55DYFN
QUANTITY
GCB55DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB55DYFN
Internal Part NumberEIS-GCB55DYFN
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C