Zilog Z8F2402AR020SC
Z8F2402AR020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F2402AR020SC
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 24K 64-LQFP
Datasheet Download
Z8F2402AR020SC.pdf
Availability of Z8F2402AR020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F2402AR020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F2402AR020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F2402AR020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case64-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F2402AR020SC
Related LinksZ8F2402, Z8F2402AR020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F2402AR020SC Details Description
Related parts for Z8F2402AR020SC
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC PROG 38TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GENERATOR 4BIAS 2.0V 16-QSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf