Sullins Connector Solutions GCB55DYHN-S1355
GCB55DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB55DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GCB55DYHN-S1355.pdf
Availability of GCB55DYHN-S1355
QUANTITY
GCB55DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB55DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB55DYHN-S1355
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB55DYHN-S1355
Related LinksGCB55DY, GCB55DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB55DYHN-S1355 Details Description
Related parts for GCB55DYHN-S1355
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
CONN RP-TNC PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TXRX CAN HS LOW POWER 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS RGHT ANG W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf