Sullins Connector Solutions GCB64DYHN-S1355
GCB64DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB64DYHN-S1355
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GCB64DYHN-S1355.pdf
Availability of GCB64DYHN-S1355
QUANTITY
GCB64DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB64DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB64DYHN-S1355
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row64
Number of Positions128
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB64DYHN-S1355
Related LinksGCB64DY, GCB64DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB64DYHN-S1355 Details Description
Related parts for GCB64DYHN-S1355
IC CPU SUPRV 16K EE RST HI 8SOIC datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC BCD-TO-DEC DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 28WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
750 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
Isolated 1W Twin Output DC/DC Converters datasheet.pdf